TV + TEXT: Nu är tävlingssäsongen igång på riktigt för de svenska elitlöparna.
Vid dagens spetstävling i Västervik vann Hagabys Martin Regborn och Stora Tunas Tove Alexandersson.
- Kul att vara igång, säger herrsegrare Regborn.
Intervjuer med Tove Alexandersson, Anton Johansson, Sara Hagström och Lisa Risby.
.
Ni kan förutsättningarna vid det här laget. Tävlingssäsongen 2020 har inte alls blivit som planerat. Detta givetvis med anledning av den rådande pandemin.
Men nu håller säsongen så sakta på att dra igång, och om tre veckor är det dags att tävla om årets första SM-medaljer.
I dag var stora delar av den svenska eliten på plats i Västervik (ett Västervik som fick ta del av ett minst sagt kraftigt regnfall under förmiddagen). Medeldistans stod på programmet.
Och på damsidan var den regerande världsmästarinnan Tove Alexandersson snabbast av alla. Stora Tuna-löparen tog kommandot redan från start:
- Det var väldigt fint. Och det var kul att komma hit och så springa lite i annan terräng än vad jag har på hemmaplan. Jag har tränat på bra vilket gör att jag är lite sliten. Jag kände att jag inte har inte det där lilla extra fysiskt, men jag jobbade på så gott jag kunde, säger Tove.
Hur var det orienteringstekniskt?
- Det var helt okej, men jag har gjort en hel del småsaker. En halvminut på någon kontroll, och 20 sekunder på någon annan, säger Tove som var knappt två minuter före Sara Hagström i mål.
- Jättekul att tävla igen. Och jag tyckte det var roligt att få springa med sportident, haha. Och kul att få jämföra tider med dom andra, säger Hagström.
Fick du dom svar du ville ha?
- Det är klart att det finns mycket att finslipa på när det gäller tävlingsfart. Men det har varit bra att få till en riktigt bra grundträningssäsong. Det lovar gott inför kommande tävlingssäsong, säger Hagström.
På herrsidan var det Martin Regborn som var snabbast:
- Det var ett helt okej lopp. Lite ovant att tävla men jag tyckte att jag kom in i rutinerna snabbt ändå. Men det var inte helt perfekt tekniskt. Jag har gjort två halvminutsbommar. Men fysiskt svarade det väldigt bra. Kul att vara igång och tävla igen, säger Regborn.
Minuten bakom Regborn var Anton Johansson:
- Jag har varit skadad en hel del de senaste åren. Men nu tycker jag att kroppen har fungerat väldigt bra den senaste tiden. Och det var kul att komma igång. Terrängen var väldigt fin och jag känner mej trygg i den här typen av terräng. Sen gäller det att skaka av sig ringrosten av att inte ha tävlat på länge. Men det är lika för alla, säger Anton Johansson.
I morgon fortsätter tävlingarna i Västervik med långdistans.
VÄSTERVIK: Medeldistans, elittävling:
Damer: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 31.00, 2) Sara Hagström, IFK Göteborg, +2.02, 3) Lina Strand, Göteborg-Majorna, +2.10, 4) Hanna Lundberg, Renen, +2.38, 5) Helena Karlsson, Lidingö, +2.55, 6) Lisa Risby, Kåre, +3.14, 7) Sanna Fast, Eksjö, +4.00, 8) Johanna Öberg, Linné, +4.58, 9) Lilian Forsgren, Tisaren, +5.17, 10) Andrea Svensson, Tisaren, +5.17.
Herrar: 1) Martin Regborn, Hagaby, 34.58, 2) Anton Johansson, Orion, +0.59, 3) Albin Ridefelt, Linné, +1.42, 4) Oskar Sjöberg, do, +1.54, 5) Max Peter Bejmer, IFK Göteborg, +1.55, 6) Eskl Kinneberg, +1.56, 7) Oleksandr Kratov, Orion, +1.58, 8) Viktor Svensk, Stora Tuna, +1.59, 9) Isac von Krusenstierna, Kåre, +2.06, 10) Simon Hector, Snättringe, +2.21.
Och här kan du se hur löparna tog sig an de orienteringsmässiga utmaningarna: https://loggator.com/recent_events